HC-1300/1600 Multifunctional Laminating Slitting Machine
Price : 1000-6000USD
Features of HC-1300/1600 Multifunctional Laminating Slitting Machine
Application:
· Protective film
· PET, PVC, etc. film
· Optical film
· Lithium battery pole pieces
· Raw paper, release paper, paper board
· Adheisve paper
Features:
Option: laminating, peeling, PLC/touch screen system, friction shaft rewinding.
Specifiction HC-1300/1600 Multifunctional Laminating Slitting Machine
Technical parameter:
Machine model
HC-1300
HC-1600
Unwinding width
1300mm
1600mm
Machine speed
100m/min
100m/min
Slitting precision
±0.03mm
±0.03mm
Unwinding diameter
Φ800mm
Φ800mm
Laminating diameter
Φ300mm
Φ300mm
Rewinding diameter
2×Φ450mm
2×Φ450mm
Main motor power
3kw, 6 pole
3kw, 6 pole
Installation dimension
2900×2000×1300mm
3000×2400×1300mm