TSOP56-0.5 Open Top Chip Test Socket IC354-0562-010 IC Test Socket Flash Programmer...
Expert maker of IC test socket for 15 years
Meeting International Standards
Aiming at Exceeding Clients' Specifications
Cooperate with Us Today
Product Feature :
1. Use double contact technology , contact more stable ,
2. The socket shell use special engineering plastic , high strength , long mechanical life ,
3. The shapnel use import beryllium copper , small impedance , good flexibility ,
Product performance :
1. Material :
a) Insulator , PEI , PPS
b) Shrapnel , beryllium copper Be Cu Gold plating(30μ) Over Nickel plating(50μ)
2. Electrical Specification :
a) Insulation resistance : 1000mΩ Min,At DC 500V
b) Voltage resistance : voltage resistance
c) Contact resistance : exceed 25mΩ
d) PIN feet stretch : 55g/PIN(Normal)
e) Mechanical life : 100000Times
f) Operating temperature : Minus 65 degree to 55 degress
g) Operating force : exceed 0.9kg Max
3. Specification :
a) Type : TSOP 56-0.5
b) Pin pitch : 0.5 mm
c) Pin Count : 56
d) Applicable Chip Dimension : 14.2*18.4 mm (does not include the pin length)