Mobile Control Robot SJV-W1000
SRC-powered Mobile Control Robot SJV-W1000, equipped with SRC series core controller, has an ultra-low chassis, so that it can drill into the shelf for jacking and transfer with a limit load of 1000kg. Repeated localization accuracy reaches within ±5 mm, ±0.5°. Built-in industrial-grade WiFi client device makes network data interaction more stable and also supports WiFi roaming. Trackless laser SLAM navigation and multi-sensors such as 3D obstacle avoidance cameras ensure safety protection. The SRC-powered autonomous industrial robots can realize the flexible transportation of goods between designated sites, such as e-commerce sorting, material transfer and other links, liberating the labour and realizing unmanned transportation. As one of the professional autonomous mobile robots manufacturers, SEER could provide you various types of automated guided vehicles and autonomous mobile robots of high qualiy.
Descriptions of Mobile Control Robot SJV-W1000
Large load
1000kg large load, to meet most industrial handling scenarios
Stable Navigation
Built-in industrial-grade WiFi client equipment makes network data interaction more stable.
Shelf Identification
Autonomous Charging
Automatic charging is supported, requiring no staff intervention during the charging operation.
Specifications of Mobile Control Robot SJV-W1000
Mobile Control Robot SJV-W1000
Add products
Basic parameters
Navigation method
Laser SLAM
Drive mode
Two-wheel differential
Shell color
Blue / Customized color
L*W*H
1224*730*420mm
Rotation diameter
1350mm
Weight (with battery)
250kg
Load capacity
1000kg
Chassis ground clearance
25mm
Jacking platform dimensions
1200*700mm
Maximum jacking height
60±2mm
jacking time
8±0.5s
Laser scanning height
267mm
Network
Ethernet / Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Ambient temperature and humidity range
TEMP: 0-50/ RH: 10-90%, no compression, no condensation
IP rating[1]
IP20
Passability (slope/step/gap)[2]
5%/5mm/30mm
Performance parameters
Minimum passable width
850mm
Navigation position accuracy[3]
±5mm
Navigation angle accuracy[3]
±0.5°
Navigation speed
1.6m/s
Map area (single frame)
400000m²
Battery specifications
48/42 (Lithium Iron Phosphate)V/Ah
Battery parameters
Comprehensive battery life
8h
Charging time (10-80%)
1.5h
Charging method
Manual/Automatic
Battery cycle number
> 2000
Lidar number
2SICK nanoScan3 / P+F R2000-HD + OLEI LR-1BS2
Configurations
Number of low-position obstacle avoidance photoelectric
×
Cargo detection
×
E-stop button
Speaker
Atmosphere light
Bumper strip
Features
Basic functions[4]
Wi-Fi roaming
Automatic charging[5]
Shelf recognition
Spin[6]
Precise location with QR code[7]
QR code navigation[8]
Laser reflector navigation
Certifications
EMC/ESD
UN38.3
RoHS
REACH
Figures: √ Supported X Not supported Optional
Need to be used with a dedicated automatic charging pile.
SJV-W1000 is designed for indoor transportation only and is not recommended for outdoor use.
Contact : Gong Miya, 400 726 9969
Good deal: buying from seller
This page is about importers and exporters of
Mobile Control Robot SJV-W1000
Search in a category : Equipment goods
Search in a category :
w1000, robot, mobile, control
Morocco 20.100 Everything else / Bulk
Casablanca extincteur
Saturday, May 24, 2014
Casa Fire Sarl
Contrat d'entretien des extincteurs
Tuesday, May 20, 2014
Casa Fire Sarl
Thailand 50100 Everything else / Bulk
XEROX COPY PAPER 80GSM/75GSM/70GSM 102-104%
Tuesday, May 12, 2026
SPECIFICATION Detail of Xerox Copy Paper A4 75 GSM 102-104%: - Brand: Xerox (Original) * Ream box : 5 Ream * Sheet in Ream : 500 * Copy Paper be Double Side * Copying 100ppm, Laser Capable, Inkjet Capable , Fax Capable * Capability: High Speed * Natural White * Opacity ...