BAT1100M-E3 Delta Robot
Specification of BAT1100M-E3 delta arm robot
Robot Model
BAT1100M-E3
Rated Load
3kg
Working Space Diameter
1100mm
Number of Axles
4
Repeated Positioning Accuracy
0.08mm
Repeated Positioning Accuracy of four Axis Angle (°)
0.05°
Maximum Speed
10m/s
Power Supply Voltage
AC380V±10, 50/60HZ
Rated Power
3.5kW
Protection Grade
IP54
Weight
65kg
Features of BAT1100M-E3 Delta Arm Robot
The maximum payload is 3kg
The working space diameter is 1100mm
The repositioning accuracy is 0.08mm
The maximum speed is 10m/s
The rated power is 3.5kW