TSOP54-0.8 Opentop IC Test Socket Burn in Socket Programming Socket Adapter Conversion...
Give your opinion
Read all reviews
Add to notepad
Print
  • 3.2/5
  • 1
Details
China Equipment goods
Report abuse
Equipment goods
Expert maker of IC test socket for 15 years
Meeting International Standards
Aiming at Exceeding Clients' Specifications
Cooperate with Us Today
Product Feature :
1. Use double contact technology , contact more stable ,
2. The socket shell use special engineering plastic , high strength , long mechanical life ,
3. The shapnel use import beryllium copper , small impedance , good flexibility ,
Product performance :
1. Material :
a) Insulator , PEI , PPS
b) Shrapnel , beryllium copper Be Cu Gold plating(30μ) Over Nickel plating(50μ)
2. Electrical Specification :
a) Insulation resistance : 1000mΩ Min,At DC 500V
b) Voltage resistance : voltage resistance
c) Contact resistance : exceed 25mΩ
d) PIN feet stretch : 55g/PIN(Normal)
e) Mechanical life : 100000Times
f) Operating temperature : Minus 65 degree to 55 degress
g) Operating force : exceed 0.9kg Max
3. Specification :
a) Type : TSOP 54-0.8
b) Pin pitch : 0.8 mm
c) Pin Count : 54
d) Applicable Chip Dimension : 18*22 mm