KE300A-06 Series Construction Elevator Special Inverter
Give your opinion
Read all reviews
Add to notepad
Print
  • 2/5
  • 1
Details
China Stock lots
Report abuse
Stock lots
Features of KE300A-06 Series Construction Elevator Special Inverter
(2) It can realize energy feedback, good braking effect, and can save a lot of energy.
(3) High torque at low frequency.
Specifications of KE300A-06 Series Construction Elevator Special Inverter
Item
Technical Index
Specification
Input
Input voltage
1AC 220V±15%,3AC 380V±15%,3AC 660V±15%
Input frequency
47~63Hz
Output
Output voltage
0~rated input voltage
Output frequency
V/f control: 0~3000Hz
Sensorless vector control: 0~300Hz
Operation command mode
Keypad control
Terminal control
Serial communication control
Frequency setting mode
Overload capacity
G model: 150% 60s, 180% 10s, 200% 3s
P model: 120% 60s, 150% 10s, 180% 3s
Starting torque
0.5Hz/150% (SVC); 1Hz/150% (V/f)
Speed adjustment range
1: 100 (SVC), 1: 50 (V/f)
Carrier frequency
1.0-16.0kHz,automatically adjusted according to temperature and load characteristics
Frequency accuracy
Digital setting: 0.01Hz
Analog setting: maximum frequency * 0.05%
Torque boost
Automatically torque boost; manually torque boost: 0.1%~30.0%
V/f curve
Acceleration/decele ration mode
Straight line/S curve; four kinds of acceleration/deceleration time, range: 0.1s~3600.0s
DC braking
DC braking when starting and stopping
DC braking frequency: 0.0Hz~maximum frequency, braking time: 0.0s~100.0s
Jog operation
Jog operation frequency: 0.0Hz~maximum frequency
Jog acceleration/deceleration time: 0.1s~3600.0s
Simple PLC & multi-step speed operation
It can realize a maximum of 16 segments speed running via the built-in PLC or control terminal.
Built-in PID
Automatic voltage regulation
Keep output voltage constant automatically when input voltage fluctuating
Control Function
Common DC bus
Common DC bus for several inverters, energy balanced automatically
Torque control
Torque control without PG
Torque limit
Wobble frequency control
Multiple triangular-wave frequency control, special for textile
Timing/length/counting control
Timing/length/counting control function
Over-voltage & over-current stall control
Fault protection function
Input/output terminals
Input terminals
Programmable DI: 7 on-off inputs, 1 high-speed pulse input
2 programmable AI: AI1: 0~10V or 0/4~20mA
A12: 0~10V or 0/4~20mA
Output terminals
2 relay output
2 analog output: 0/4~20mA or 0~10V
Communication terminals
Offer RS485 communication interface, support MODBUS-RTU communication protocol
Human machine interface
LED display
Display frequency setting, output frequency, output voltage, output current, etc.
Multifunction key
QUICK/JOG key, can be used as multifunction key
Environment
Ambient temperature
-10℃~40℃, derated 4% when the temperature rise by every 1℃(40℃~50℃).
Humidity
90%RH or less (non-condensing)
Altitude
≤1000M: output rated power, >1000M: output derated
Storage temperature
-20℃~60℃
Storage environment
Contact : Luo Aria, +86 0755 21675210
maikainuo
  • 3.1/5
Retail
Registered since 07 May 2020
Website : www.micnodrive.com/
maikainuo
Good deal: buying from seller
This page is about importers and exporters of
Search in a category : Stock lots
Search in a category :
series, inverter, ke300a, construction, elevator, special
  • 3.6/5
  • 1
France 529000 Equipment goods
Report abuse
2-Wire Flat Cool White LED Rope Light
Saturday, July 19, 2014
Real Green lighting Company
  • Bonny Chan
  • 529000 - Jiangmen City
  • 3.6/5
Morocco 20000 Construction goods
Maroc, vente, tissus technique, geotextile, fournisseurs, distributeurs, importateurs, producteur...
Monday, July 20, 2015
impresa in marocco sarl
  • 20000 - CASABLANCA
  • 3.3/5
Thailand 50100 Everything else / Bulk
PAPERLINE GOLD A4 COPY PAPER 80GSM/75GSM/70GSM 102-104%
Tuesday, May 12, 2026
SPECIFICATION - Sheet Size: 210mm x 297mm/297mm x 420mm International Paper Standards Size(ISO) A4/A3 - Quality: Imported 100% Virgin Wood Pulp - Whiteness: 102-104%,Natural White - Grading: A - Thickness: 106cm - Capability: High Speed Copying 100ppm, Laser Capable,Inkjet Capable...