![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Equipment goods
Fabric water vapour permeability testing apparatus
|
| Items | Parameters |
| Temperature range | 5℃~40℃±0.5℃ higher than the ambient temperature (without refrigeration ) |
| Humidity range | Indoor relative humidity~90%RH |
| Temperature accuracy | Indicating value±2% |
| Test time | 0~99.99h |
| Heating power | 700W |
| humidification amount | ≥250mL/h |
| Power supply | AC220V,50Hz |
Model A Fabrics Water Vapour Permeability Testing Apparatus
| Items | Parameters |
| Temperature range | 20℃~40℃±0.5℃ |
| Humidity range | (50±2)%RH~(90±2)%RH |
| Airflow velocity | 0.02m/s~0.3m/s |
| Test time | 0~99.99h |
| Heating power | 600W |
| Humidification amount | ≥250mL/h |
| Power supply | AC220V,50Hz |
| Note: ASTM E96-00 standard specifies test temperature at 21℃~32℃±1℃; Recommended test temperature and humidity conditions: 1、General test: temperature (23±1)℃, relative humidity (50±2)%RH 2、High temperature and high humidity test: temperature (38±1)℃, relative humidity (90±2)%RH |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Fabric water vapour permeability testing apparatus Search in a category : Equipment goods Search in a category : apparatus, permeability, fabric, testing, vapour, water |
Wednesday, February 17, 2016
Quantity : 2000MT - Price : $3500/MT CIF
2016 (New Crop New Harvest) Color: Brown Odor: Characteristic Quality: Handpicked clean Size: Homogenous CG3 Volatile oil: 20%-25% Foreign matter: 0% Moisture: 13% - 15% Baby Cloves: 2% Max. Origin: Madagascar Packing: 50 Kg Bag New Jute Bags Minimum Quantity: 1 X 20 FCL...
Sunday, May 29, 2016
Quantity : 200 - Price : 7,15 €
- Avantages des luminaires LED OSRAM - - Qualité OSRAM - Produits LED de haute qualité pour les demandes exigeantes - Remplacement direct des luminaires conventionnels fluorescents ou halogènes - Le remplacement des luminaires standard permet jusqu'à 85 % d'économie d'énergie...
Tuesday, May 12, 2026
Quantity : 80000 Ream - Price : $0.79/Ream for 8000
FEATURES & BENEFITS - Perfect for high-quality printing and copying - Super high whiteness produces outstanding clarity and contrast for all graphics and text - User-friendly box design with built-in handle for easy carrying, tear slot perforation for easy access to the reams...