![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Equipment goods
Stokes 1738BP Mechanical Booster Pump Combination
|
| Booster displacement | 3398 m3h-1 / 2000 ft3min-1 |
| Booster speed | 2750 rpm |
| Booster orientation | Horizontal |
| Pump displacement | 510 m3h-1 / 300 ft3min-1 |
| Pressure switch required | No |
| Continuous operation pressure limit | 4 mbar / 3 Torr |
| Booster drive | 11 kW / 15 hp |
| Pump drive (TEFC) | 7.5 kW / 10 hp |
| Inlet connections | 8 inch ASA/ANSI flange |
| Discharge connections | 3 inch ASA/ANSI flange, 3 inch NPT |
| Water inlet/outlet connection | ½ inch NPT |
| Recommended cooling flow @ 30ºC/85 ºF | 7.6 lmin-1 / 2 galmin-1 |
| Booster oil capacity (V lube H) | 1.9 litre / 0.51 US gal |
| Microvac oil capacity (V lube F) | 46 litre / 12 US gal |
| Weight | 1690 kg / 3725 lbs |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Stokes 1738BP Mechanical Booster Pump Combination Search in a category : Equipment goods Search in a category : combination, booster, 1738bp, pump, mechanical, stokes |
Thursday, January 04, 2024
The Bar Code Label Scale MDS-E is an efficient weighing device designed for seamless barcode label printing. It offers accurate weighing measurements and integrates a user-friendly barcode scanner for easy product identification. FUNCTIONS OF BARCODE PRINTING WEIGHING SCALE MDS-E...
Saturday, April 27, 2024
Price : 1000usd
The 20 refrigerated shipping container is a specialized container built for the safe transportation and storage of temperature-sensitive goods. Its refrigeration machinery allows for precise temperature control, ensuring the freshness and quality of perishable items like fruits, vegetables...
Thursday, June 23, 2022
Quantity : 100
Samsung Galaxy A52s Double Sim 6+128GB Menthe DE General Ligne de produits Samsung Galaxy S Nom du modèle Galaxy S20 Type Smartphone Compatible memory cards Micro SD Couleur Vert Display Display type Super-AMOLED (image-) diagonal 16,5 cm Screen size (inch) 6,5 " Interfaces /...