![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Equipment goods
Coating thickness gauge TT270 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Measuring range | Refer to the table below |
| Probes available | |
| Tolerance | |
| Minimum resolution: | |
| Measuring condition | |
| Operation language | English |
| Standards | DIN, ISO, ASTM,BS |
| Calibration | Zero and foil calibration |
| Statistics | Number of measurements, mean, standard deviation,maximum and minimum of 3000 readings |
| Data memory | 640 readings |
| Limits | Adjustable with alarm |
| Interface | RS-232 |
| Working temperature | 0-40℃ |
| power supply | NiMHrechargeable batteries 1.25V |
| Dimensions | 230mm×86mm×47mm |
| Weight | Approx. 530g |
Optional probes and technical specification
| Probe model | F400 | F1 | F1/90º | F10 | N1 | CN02 | ||
| Operating principle | Magnetic induction | Eddy current | ||||||
| Measuring range (µm) | 0-400 | 0-1250 | 0-10000 |
0 to 1250 μm 0 to 40μm (for chromeplate on copper) |
10~200 | |||
| Low range resolution (µm) | 0.1 | 0.1 | 10 | 0.1 | 1 | |||
| Accuracy | One-point calibration (µm) | ±(3%H+1) | ±(3%H+10) | ±(3%H+1.5) | ±(3%H+1) | |||
| Two-point calibration (µm) | ±[(1~3)H%+0.7] | ±[(1~3)H%+1] | ±[(1~3)%H+10] | ±[(1~3)%H+1.5] | - | |||
| Measuring conditions | Min curvature of the min area (mm) | Convex | 1 | 1.5 | Flatten | 10 | 3 | Flatten |
| Diameter of the min area (mm) | φ3 | φ7 | φ7 | φ40 | φ5 | φ7 | ||
| Critical thickness of substrate (mm) | 0.2 | 0.5 | 0.5 | 2 | 0.3 | unlimited | ||
Standard delivery
Main unit
Calibration foil set
Substrate
Charger
Probe
Instruction manual
TIME certificate
Warranty card
Optional accessary
Other probes
Communication cable
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Coating thickness gauge TT270 Search in a category : Equipment goods Search in a category : tt270, thickness, gauge, coating |
Tuesday, January 31, 2017
Quantity : 1 - Price : $6,150.00
- HP Designjet T2500 36-in PostScript eMultifunction Printer - Printing specifications Model size: 36 in Print Speed Mechanical print time, US D color line drawing, Draft mode, plain: 21 sec/page Mechanical print time, US D color line drawing, Draft mode, plain:...
Friday, November 18, 2022
Remove all unnecessary and complicated design ideas. Presenting the simplest lifestyle with minimalism concept. Less is more, retain fashion element, practicality, concise and pure design only. Ageing resistant, maintenance-free, Suitable for different wall thicknesses. With our special...
Thursday, July 27, 2023
In recent years, with the rapid development of die and mould industry, graphite materials, new processes and increasing die and mould factories are constantly impacting the die and mould market. Graphite has gradually become the preferred material for die and mould production with...