2000W15075-150 Large-Sized Full Automatic Two Ram Balers
Give your opinion
Read all reviews
Add to notepad
Print
  • 2.6/5
  • 1
Details
China B2B Services
Report abuse
B2B Services
Pressure: 200tons
Motor Power: 55kw*2
Cooling System: Air cooler/Water cooler
Cycle Time (unload): 12s
Number Of Belting: Set as per demand
Wire Size: Ø2.7/ Ø 3.0
Feed Opening size (L*W): 2100*1420mm
Bale size (L*H*W, W is adjustable): 1500*750*(900-1100)mm
Bale Density (OCC): 550-600kgs/m3
Throughout (30-60kgs/m3): 17-22tons/h
Machine Weight: 32tons
Machine Overall Dimension: 11300*4500*3530mm
Feeding Device: Iron conveyor
Feeding Width: 2000mm
Speed: 0-12m/min
Power: 11kw
Overall Dimension: 16000*2400*6200mm