![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Vehicles
Electric Vehicle Battery On Board Charger EV OBC AC-DC 3.3KW |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| AC Input. | |
| Rated Input Voltage | 220V±15% |
| Max Input Current | 16A(220V) |
| Input Voltage Frequency | 45-65HZ |
| DC Output. | |
| Rated Power | 3.3KW |
| Max Output Power | 3.3KW |
| Output Voltage Range | 42-58V DC |
| Rated Voltage | 50.4V |
| MAX Output Current | 67.5A |
| Auxiliary Power Supply Max power | 69W |
| Auxiliary Power Supply Voltage Range | 13.8V |
| Inrush Current | <24A</td> |
| Auxiliary Power Supply Current Range | 5A |
| Other Data | |
| Power Factor | ≥0.99 ( rated power consumption) |
| Output Voltage Error |
±1% |
| Output Current Error |
±5% |
| Ripple Coefficient | ≤1% (battery is loaded) |
| Effectiveness | ≥94% |
| Working Temperature | -40℃~65℃ |
| Storage Temperature | 40℃~90℃ |
| Working Environment Humidity | Relative humidity range 5%~99% |
| Working Environment Elevation |
≤2000m |

| Protection | |
| Potential equalization and ground protection | <0.1Ω</td> |
| Over-voltage Protection |
270VAC±5 |
| under-voltage Protection |
170VAC±5 |
| Short Circuit Protection | YES (can automatic recovery) |
| Over-temperature Protection | >95°C automatic shutdown (can automatic recovery) |
| Reverse Protection | YES |
| Cooling Method | Air Cooling |
| IP Level | IP67 |
| Dimension |
323mm×202mm×118.1mm |
| Weight |
<6.5KG</p> |
If you have any question,, Please feel free to contact us.

Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Electric Vehicle Battery On Board Charger EV OBC AC-DC 3.3KW Search in a category : Vehicles Search in a category : electric, battery, board, vehicle, charger |
Tuesday, May 12, 2026
Label Applicator LA-100 is for General Flat-Sided Product Top Labeling. FEATURES: - Stepper Motor for fast and accurate labeling performane - Variable labeling / conveyor speed - Height and angle are adjustable - Controlled by Microprocessor, LED display - Label Count Down feature/...
Wednesday, March 18, 2015
Quantity : 100000PCS - Price : Negotiable
- Quick Details - - Feature: Triple Blade - Gender: Male - Disposable: Yes - Electric: No - Place of Origin: Vietnam HoChiMinh City - Brand Name: Max /OEM With LOGO - Model Number: LB-5026 - Color: White,Black,Blue,Yellow,etc - Head: Pivoting - Regular Packing...
Monday, September 07, 2015
- Feature (click here for details) - - Under the LAN can support more than 10 simultaneous client connections cameras, image lag within 100 milliseconds, supports standard streaming media network protocols, network 8 M per channel bit rate case, no mosaic - The DSP processor...