![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Equipment goods
Stokes 1739HDBP Mechanical Booster Pump Combination
|
| Booster displacement | 4420 m3h-1 / 2600 ft3min-1 |
| Booster speed | 3600 rpm |
| Booster orientation | Horizontal |
| Pump displacement | 1240 m3h-1 / 730 ft3min-1 |
| Pressure switch required | No |
| Continuous operation pressure limit | 4 mbar / 3 Torr |
| Booster drive | 18.5 kW / 25 hp |
| Pump drive | 22.5 kW / 30 hp |
| Inlet connections | 8 inch ASA/ANSI flange |
| Discharge connections | 5 inch NPT |
| Water inlet/outlet connection | 1 inch NPT |
| Recommended cooling flow @ 30ºC/85ºF | 18.9 lmin-1 / 5 galmin-1 |
| Booster oil capacity (V lube H) | 1.9 litre / 0.51 US gal |
| Microvac oil capacity (V lube F) | 76 litre / 20 US gal |
| Weight | 3538 kg / 7800 lbs |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Stokes 1739HDBP Mechanical Booster Pump Combination Search in a category : Equipment goods Search in a category : booster, 1739hdbp, stokes, pump, mechanical, combination |
Saturday, April 27, 2024
Price : 1000usd
The 20 double door container features double doors on both ends, allowing for easy access and enhanced versatility in loading and unloading cargo. This container offers ample space and efficient organization options for storage and transportation requirements. Its dual-door design...
Thursday, January 04, 2024
The Bar Code Label Scale ADS-302 features a 5-inch color screen graphic display. It has the capability to display graphic and text ads when idle, allowing for effective promotion and advertising. Multiple groups of ads can be automatically rotated on the screen, making it a versatile...
Wednesday, June 22, 2022
Quantity : 100
Toshiba MG08-D. Taille du disque dur: 3.5", Capacité disque dur: 8000 Go, Vitesse de rotation du disque dur: 7200 tr/min Caractéristiques Taille du disque dur 3.5 " Capacité disque dur 8000 Go Vitesse de rotation du disque dur 7200 tr/min Interface Série ATA III Type Disque dur composant...