![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Equipment goods
Stokes 1754HC Mechanical Booster Pump Combination
|
| Booster displacement | 5100 m3h-1 / 3000 ft3min-1 |
| Booster speed | 2750 rpm |
| Booster orientation | Horizontal |
| Pump displacement | 1020 m3h-1 / 600 ft3min-1 |
| Pressure switch required | Yes |
| Normal cut-in pressure | 40 mbar / 30 Torr |
| Continuous operation pressure limit | 4 mbar / 3 Torr |
| Booster drive | 18.5 kW / 25 hp |
| Pump drive | 7.5 kW (x2) / 10 hp (x2) |
| Inlet connections | 8 inch ASA/ANSI flange |
| Discharge connections | 3 inch ASA/ANSI flange, 3 inch NPT (x2) |
| Water inlet/outlet connection | ½ inch NPT (x2) |
| Recommended cooling flow @ 30ºC/85ºF | 7.61 lmin-1 (x2) / 2 galmin-1 (x2) |
| Booster oil capacity (V lube H) | 1.9 litre / 0.51 US gal |
| Microvac oil capacity (V lube F) | 92 litre / 24 US gal |
| Weight | 2722 kg / 6000 lbs |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Stokes 1754HC Mechanical Booster Pump Combination Search in a category : Equipment goods Search in a category : booster, combination, stokes, mechanical, 1754hc, pump |
Saturday, June 25, 2022
Quantity : 100
Seagate Enterprise ST2000NX0243. Taille du disque dur: 2.5", Capacité disque dur: 2048 Go, Vitesse de rotation du disque dur: 7200 tr/min Informations sur l'emballage Quantité 1 Puissance Consommation électrique (idle) 3.87 W Tension de fonctionnement 5 V Consommation d'énergie...
Wednesday, June 22, 2022
Quantity : 100
Toshiba MG08-D. Taille du disque dur: 3.5", Capacité disque dur: 4000 Go, Vitesse de rotation du disque dur: 7200 tr/min Caractéristiques Taille du disque dur 3.5 " Capacité disque dur 4000 Go Vitesse de rotation du disque dur 7200 tr/min Interface Série ATA III Type Disque dur composant...
Saturday, April 27, 2024
Price : 1000usd
The 20 double door container features double doors on both ends, allowing for easy access and enhanced versatility in loading and unloading cargo. This container offers ample space and efficient organization options for storage and transportation requirements. Its dual-door design...