![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Equipment goods
Stokes 1721S Mechanical Booster Pump Combination
|
| Booster displacement | 2720 m3h-1 / 1600 ft3min-1 |
| Booster speed | 2200 rpm |
| Booster orientation | Horizontal |
| Pump displacement | 255 m3h-1 / 150 ft3min-1 |
| Pressure switch required | Yes |
| Normal cut-in pressure | 13 mbar / 10 Torr |
| Continuous operation pressure limit | 2.6 mbar / 2 Torr |
| Booster drive | 7.5 kW / 10 hp |
| Pump drive (TEFC) | 6.5 kW / 7.5 hp |
| Inlet connections | 8 inch ASA/ANSI flange |
| Discharge connections | 2 inch ASA/ANSI flange, 2 inch NPT |
| Water inlet/outlet connection | ½ inch NPT |
| Recommended cooling flow @ 30ºC/85 ºF | 5.7 lmin-1 / 1.5 galmin-1 |
| Booster oil capacity (V lube H) | 1.9 litre / 0.51 US gal |
| Microvac oil capacity (V lube F) | 15 litre / 4 US gal |
| Inlet height | 1035 mm / 40.75 inch |
| Footprint (L x W x H) | 1419 x 919 x 1260 mm |
| 55.87 x 36.18 x 49.61 inch | |
| Weight | 1270 kg / 2800 lbs |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Stokes 1721S Mechanical Booster Pump Combination Search in a category : Equipment goods Search in a category : 1721s, mechanical, pump, booster, stokes, combination |
Friday, January 01, 2021
Quantity : 1000piece - Price : 1,00 €
- 2021 hot sale deodorized argan oil for hair treatment - - - - - Min.Order Quantity: 50 Piece/Pieces Supply Ability: 20000 Liter/Liters per Week Port: FOB Casablanca /Tanger MED / Agadir Payment Terms: L/C,T/T, ,Western Union,MoneyGram - - - Quick Details - - Type...
Wednesday, June 22, 2022
Quantity : 100
Samsung Galaxy XCover Pro SM-G715F. Taille de l'écran: 16 cm (6.3"), Résolution de l'écran: 2340 x 1080 pixels, Type d'écran: TFT. Fréquence du processeur: 2,3 GHz, Famille de processeur: Samsung Exynos, Modèle de processeur: 9611. Capacité de la RAM: 4 Go, Capacité de stockage interne: 64 Go...
Thursday, December 01, 2022
Rechargeable motorized hollow shutter glass Product Details Hollow shutter glass is a product which installs aluminium blinds into the tempered insulated glass. The user can control the remote to adjust the blind slats to make the glass full shade and semi-transmit light. The product...