![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Raw materials
99.995% Indium foil sheet (size can be produced as requested) |
|||||||||||||||||||||||||||||
| Indium Foil | |
| Purity | 99.995% |
| Size | Length 100mm * width 100mm*thickness 0.1mm (size can be produced as requested.) |
| Regular size | 0.1*100*100mm 0.2*100*100mm, 0.5*100*100mm….. |
| Appearance | Shined with metallic luster |
| Color | Silver white |
| Density | 7.31g/cm3 |
| Melting point | 156.76 °C |
| Boiling point | 2073 °C |
| Inner Packing | by vacuum bag,lined with plastic board inside. |
| Outter Packing | by vacuum bags and sealed |
| Supply ability | to be produced as order. |
| Min order quantity | 10 pieces |
| Applications |
1) Electronic industry
2) Conductor radiating |



Guangzhou LITOP Non ferrous Metals Co., Ltd. founded in August 2000, is a private joint-stock enterprises under LITOP METAL INTERNATIONAL CO., LTD.,It has established branches, factories with modern facilities in suburb of Guangzhou and Hunan.LITOP guangzhou and Hunan factory produce pure indium and indium products in all purities(99.99%-99.9999%),and shapes,like: wire,powder,foil,ingot,rod,etc.

WHO WE ARE ?
We are one of a biggest METAL suppliers in China.
We have engaged in metal career more than 8 years.
WHY CHOOSE US?
1.Good quality of goods,Competitive price
2.Fast feedback on your inquiries.
3.Trial order is acceptable before bulk ordering.
4.Fast delivery from inventory
5.Convenient DOOR TO DOOR delivery service
6.Low or no custom duty occur
7.Should any quality discrepencies,we will solve problem actively by providing the certificate from third party.
8.If you are our regular customer,and your total order value reach **USD,we will give further favorable advantages for you.Like: send the goods free ( no shipping cost),give some discount on price,etc.

Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of 99.995% Indium foil sheet (size can be produced as requested) Search in a category : Raw materials Search in a category : requested, indium, produced, foil, sheet, size, 995% |
Friday, June 24, 2022
Quantity : 100
Sécurisation des données par empreinte digitale Vitesse de lecture jusqu'à 1050 Mo/S Design unibody en métal Compatible Android, Mac et Windows Lecteur à circuit intégré NVMe Oui Vitesse de lecture 1050 Mo/s Vitesse d'écriture 1000 Mo/s Capacité du Solid State Drive (SSD) 2000 Go...
Saturday, August 20, 2022
Acrylic Fridge Magnet Acrylic Fridge Magnet is a great choice for gift stores, souvenir shops, restaurants and so on. It's also a nice business tool for promotion or advertising. The acrylic magnet is available in different shapes and sizes, including animal shapes, fruit shapes, etc...
Tuesday, May 12, 2026
Quantity : 200 - Price : 1,31 €
Informations générales: Montre de type infirmière, cadran amovible. Caractéristiques: - Genre: Mixte - Mouvement: quartz - Affichage: aiguille - Style: Fashion - Type: tendance - Caractéristiques: marquage sur le cadran possible. - Matière : silicone et métal En savoir...