![]() |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Furnitures
Laser engraver machine |
|
|
CE&RoHS Compliance |
| All LP products are RoHS-compliant (the European Parliament Directive 2002/ 95/ EC, Restriction of Hazardous Substances) and lead-free (pb free). LP will continue to concern and provide environmentally friendly products to protect the earth for our further generation. |
| Drag-N-Play |
|
| The "Drag-N-Play" feature greatly reduces complex set up procedures and allows users to directly drag the lens carriage to the starting point of a job. |
|
|
SmartPIN™ AutoFocus (Patented) |
| The plug and play probe design makes focusing a one-touch process and provides the accuracy and precision required for optimum quality even on transparent materials |
| Easy to Use Control Panel |
|
| A control panel with coherent hot-key design and graphical icon displays that allows you to change laser parameter settings, set jobs to repeat unlimited times, queue jobs, delete jobs, and more. |
![]() |
Key Switch Emergency Stop |
| Key switch safeguards the machine from unauthorized use.Prominent emergency button located on the top of the machine allows operators to stop the laser and the motion carriage immediately to provide a safe operating environment. |
Specs
| Model | LP-13 |
| Working Area | 1300*900mm |
| Laser Power | 80W/100W/130W/150W |
| Laser Type | CO2 Sealed Laser Tube, 10.6μm |
| Cooling Type | Water Cooling |
| Engraving Speed | 0-60000mm/min |
| Cutting Speed | 0-40000mm/min |
| Laser Output Control | (0-100% Set by Software ) |
| Min. Engraving Size | Chinese: 2.0mm*2.0mm, English Letter: 1.0mm*1.0mm |
| Highest Scanning Precision | 4000DPI |
| Locating Precision | ≤+0.01mm |
| Controlling Software | DSP Control System |
| Graphic Format Supported | DST PLT BMP DXF DWG AI LAS,etc |
| Compatible Software | TAJIMA,CORELDRAW,PHOTOSHOP,AUTOCAD,etc |
| Color Separation | Yes |
| Drive System | High-precision 3-phase Stepper Motor |
| Auxiliary Equipments | Exhaust Fan and Air Exhaust Pipe |
| power Supply | AC110V/220V+10%,50HZ/60HZ |
| Working Environment | Temperature: 0-45℃,Humidity 5-95%(No Condensate Water) |
| Optional Spare Parts | Honeycomb Worktable, Rotary Device,Auto-focus Device |
Materials
|
Material |
![]() |
![]() |
![]() |
| Acrylic | √ | √ | × |
| Glass | √ | × | × |
| Laminates | √ | √ | × |
| Leather | √ | √ | × |
| Metal | × | × | × |
| Paper | √ | √ | × |
| Plastics | √ | √ | × |
| Stone | √ | × | × |
| Textiles | √ | √ | × |
| Wood | √ | √ | × |
Showcase
|
Stone |
Bamboo |
Plastic |
Wood |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Laser engraver machine Search in a category : Furnitures Search in a category : machine, laser, engraver |
Thursday, February 25, 2016
Long White Rice Type: Rice Texture: Hard Kind: White Rice Variety: Long-Grain Rice Style: Fresh Cultivation Type: Common Max. Moisture (%): 13 % Crop Year: New Crop Certification: ISO, HACCP Place of Origin: Ho Chi Minh, Vietnam Pacific Production Co.,Ltd VAT code: 0310153084...
Tuesday, April 28, 2026
Quantity : 12500 tonn - Price : 74USD
Hi , I am hereby requesting a partnership with you . Indeed , representing a Tunisian company we work with we offer the high quality cement and tested at 74 USD per tonne. Once the contract for the command that you would go well we will ask a bank guarantee...
Saturday, October 18, 2014
Quantity : No Limit - Price : 200 USD
Level 10 is a professional bicycle parts manufacturer and supplier in Taiwan. We specialized in manufacturing bicycle parts with high quality and competitive price to meet customer's needs. Level 10 Footpeg is new design for better self-cleaning and more stability. The Footpeg is...