![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Audio and Video
Mini vitesse variable Tour BL-180 |
| Specifications | BL-180 |
| Swing over bed | 180 mm |
| Swing over cross slide | 105 mm |
| Distance between centers | 310 mm |
| Spindle bore | 20 mm |
| Spindle speed variable ( Low speed ) | 100 – 1250 rpm |
| Spindle speed variable ( High speed ) | 100 – 2500 rpm |
| Spindle taper | MT3 |
| Saddle slide travel | 270 mm |
| Cross slide travel | 60 mm |
| Metric threads | 0.4 – 2 mm |
| Inch threads | 52 – 12 tpi |
| Tailstock taper | MT2 |
| Tailstock quill travel | 40 mm |
| Motor power ( DC ) | 350 W |
| Dimension | 630 x 310 x 340 mm |
| Net weight | 38kg |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Mini vitesse variable Tour BL-180 Search in a category : Audio and Video Search in a category : variable, tour, mini, vitesse |
Monday, March 04, 2013
Quantity : 30 - Price : $425.00
Samsung Galaxy Note II It's a phablet… phone cum tablet. The Note II is an ultimate Smartphone with the latest features and specifications to enthrall any tech savvy person. Specifications: Basic Information Model N7100 2G:GSM 850/900/1800/1900 3G:WCDMA 850/900/1900/2100MHz Sim Card...
Monday, March 04, 2013
Quantity : 30 - Price : $395.00
It's not just phone we're talking about... it's smart phone... it's Samsung GALAXY S III. It has the looks and a symmetry which would make you proud to hold it in your hands. You couldn't ask for more imposing façade than its 4.8 inches HD Super AMOLED high-definition display. It delivers...
Wednesday, January 13, 2016
Established in 2000, Focus CNC Co., Ltd. provides series of CNC Lathe Machinery, CNC Lathe, live tool CNC Lathe, mill turn Lathe and CNC turning machine. Due to our principle of “Humanity, Technology and Precision” in mind, we keep breaking through to become one leading Industry...