![]() |
|||||||||||||||||||||||||
|
Health / Hygiene
Dental diode laser for soft tissue treatment |
| Laser type | GaAs Diode laser |
| Wavelength | 980nm |
| Output power | 0.5-10W adjustable |
| Aiming beam | 650nm red diode laser, 3mW |
| Delivery System |
Fiber: support the fiber with diameter of 200um, 300um,400um,600um,800um, 1000um (optional). Standard configuration: 400um fiber treatment handpiece (disposable fiber head),beam expand raying head for whitening |
| Operation and control | Full LCD touch screen, Microprocessor Controlled |
| Working mode | Continuous and Repeat Pulse |
| Pulse Duration |
Li-battery 4000mAh(8 hours standby time, 2 hours continuous working time) |
| Cooling system | Air cooling System |
| Adapter input voltage | AC110V ~ 220V ± 20% 50Hz ~ 60Hz ± 1Hz |
| Dimension | 200x120x60 (mm) |
| Host input voltage | DC 18V~19.5V |
1) 10,000Hz in pluse mode, this frequency can be adjust by user
2) Multi-language interface for customer choose freely.
3) 1 years warranty for free repair.
4) The operation manual and videos for your learning. Any questions, you can let us know at anytime.
5) Short treatment time, quick effect and fewer side effects.
6) 7 inch Touch Screen, Desktop styling, compact, easy to move and carry.
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Dental diode laser for soft tissue treatment Search in a category : Health / Hygiene Search in a category : treatment, diode, tissue, soft, laser, dental |
Tuesday, May 12, 2026
Waterproof Terry Cloth Mattress Protectors (PU Laminated Terry Mattress Covers) Waterproof and Breathable Terry cloth with PU membrane 80%cotton+20%polyester 170-180 gsm (can be arranged regarding customer needs) Protects mattress against all kinds of liquid spillage Durable stretched...
Saturday, February 20, 2016
Quantity : 1000 MT PE - Price : 300/mt CIF
Product Description Dried Kidney Beans 2014,Sugar Beans Specifications 1. Origin: Thailand 2. Crop: 2014 3. Quality: Grade One 4. Specifications: Size 220-240pcs/100g Moisture 16% max; Admixture 0.2% max; Imperfect: 2% max; Cooking time: less than 60min with hot water 5...
Sunday, December 21, 2014
Quantity : AS PER CUS - Price : depends
www.plantinggreen.com Planting Green is an initiative taken to enhance the global demand of organic planting. Planting Green provides all kinds of materials that support the need of organic planting. We provide Coir based tools that enhance the growth of plants, coir based boosters...