![]() |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Raw materials
Sell rhenium powder
|
|||||||||||||||||||||||||||
| Retaining its crystalline structure at temperatures up to its melting point,Rhenium is gray to black in powder form,silvery-white and lustrous as a solid,it does not occur naturally.Rhenium has one of the highest densities,exceeded only by platinium,iridium,and osmium.Only tungsten has higher melting points.Rhenium has good wear resistance and it can withstand arc corrosion. Rhenium 's range of valences exceeds that of all other elements. | |
| Rhenium Powder | |
| Purity | 99.99% |
| Appearance | powder |
| Color | Grey - black |
| Density | 21.02g/cm3 |
| Melting point | 3180 °C |
| Boiling point | 5900°C |
| Inner Packing | by vacuum bag |
| Outter Packing | by vacuum bag,250g/bag, 1000g/bag,2000g/bag |
| Min trial order | 250grams |
| Applications |
1.Rhenium wire a for thin filaments 2.Because of its high density,it do not deform easily when struck and do not expand or contract to a significant degree when heated or cooled. So it used for Space Craft Thrusters 3.A commonly used thermocouple in high-temperature devices consists of a rhenium-tungsten ally that melts at 2,200 degrees Celsius. 4. For Electrical Contacts 5.Chemical Catalysts 6. rhenium powders get used for optical coatings and corrosion-resistant coatings for metal,etc. |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Sell rhenium powder Search in a category : Raw materials Search in a category : rhenium, powder, sell |
Thursday, June 16, 2022
Quantity : 100
Concentrez-vous sur votre travail et éliminez les distractions. Découvrez l'ensemble sans fil silencieux MK295 doté de SilentTouch, une technologie exclusive de Logitech qui élimine plus de 90 % des bruits du clavier et de la souris. Vous bénéficiez de la même sensation de frappe...
Tuesday, May 12, 2026
Quantity : 100 - Price : 1,00 €
We are Zafer Yangın Engineering Industry and Trade Limited Company; , from Turkey ,specillized in fire safety , We design the fire protection systems planned to be established in the facilities with our expert engineer staff. We provide consultancy services for determining the risk...
Tuesday, November 22, 2022
Quantity : 50000
Product Info Product name Boltless Shelving--SP482472 Layer 5 Size(W*D*H) 48"*24"*72" Board 9mm particle board Frame 1.2mm galvanized steel Load Capacity 800lbs/layer Feature: Z-Beam and rivet design; Adjust in 1-1/2" increments. The height between the shelves can be...