![]() |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Medical
JH-335 Rechargeable ITE Portable Hearing Aid / Hearing Amplifier |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Specification of JH-238 Pocket Body Worn Hearing Aid Hearing Amplifier |
|
| Product name | Rechargeable ITE hearing aids sound amplifier |
| Title of commodity/item number | Rechargeable hearing aid/JH335 |
| Color | Beige/optional colors |
| Frequency range | 200Hz-7000Hz |
| Total harmonic wave distortion | 500HZ≤2.7%, 70dB |
| 800HZ≤0.5%, 70dB | |
| 1600HZ≤0.1%, 65dB | |
| OSPL90 | Max at 1500Hz/136.8dB |
| HFA/AVG/124.9dB | |
| FOG50 | Max at 1500Hz/48.7dB |
| HFA/AVG/34.5dB | |
| Reference test gain | Target: 34.8dB |
| Measured: 34.0dB | |
| EQ input noise | 39.8dB |
| Response limit | 74.8dB |
| F1< 200/F2= 6761Hz | |
| Battery type | Built-in rechargeable Li-ion battery/AA battery |
| Working time | 33 hours |
| Battery capacity | 40mAh |
| Logos | Jinghao/OEM |
1. Mini-size ITE amplifier: mini sized ITE hearing amplifier is the power unit with noise reduction feature, perfect for those who want precise sound amplification, it is so small that others will hardly notice
2. Light and comfortable: the device is extremely light, it can be comfortably worn in either ear It can fit in all sizes of ears
3. Rechargeable mini ITE hearing aid, reusable and eco-friendly, long time service which good for travel.12-14 hours continuous use with a full charge
1. Mini-size amplifier: mini sized ITE hearing amplifier is the power unit with noise reduction feature, perfect for those who want precise sound amplification, it is so small that others will hardly notice
2. Light and comfortable: the device is extremely light, it can be comfortably worn in either ear It can fit in all sizes of ears.
3. Rechargeable mini ITE hearing aid, reusable and eco-friendly, long time service which good for travel.12-14 hours continuous use with a full charge.
4. Portable hearing aid kit, when you go outside with JH-335, you don't need to worry about the power problem, you can charge by the AA battery if you forget to take the adapter, you also can make sure the hearing aid full of electricity.
Package Included
1 Rechargeable Hearing Aid
4 Ear tips
1 Charging Dock
1 Gift box
1 Manual book




Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of JH-335 Rechargeable ITE Portable Hearing Aid / Hearing Amplifier Search in a category : Medical Search in a category : rechargeable, amplifier, hearing, portable |
Monday, March 04, 2013
Quantity : 30 - Price : $495.00
Iphone 5 is the long-awaited model of the Apple company and one of the most anticipated events in the world of telecommunications 2012. It is characterized by harmonious dimensions that are much smaller than its predecessor, and this is also one of the thinnest smartphone in the world...
Saturday, July 20, 2013
Moustafid Abdellatif Portable : 06 61 34 34 84 Adresse Electronique : moustafid.a@gmail.com Fax: 05 37 70 56 04 Siège sociale: 263 Av HASSAN CP: 10060- RABAT-MAROC site web : http://www.maxi-protection.com/ http: / /www.valleunion.ma/ http://maxi-protection.centerblog.net/ Location ...
Sunday, March 30, 2014
Nous sommes une Coopérative des Producteurs Avicoles et des Petits Elevages ( COOPAPE ) agrée par la direction des services de l'agriculture, a vocation dans tout le domaine de l'élevage avicole depuis 1989, notre mission est de porter assistance aux éleveurs en leurs fournissant...