![]() |
|||||||||||||||||||||||||
|
Construction goods
Best Sign Lettering/Logo Material Aluminum Composite Panel |
| roduct Item | Aluminum Composite Panel |
| Panel Thickness | 2mm, 3mm, 4mm, 5mm, 6mm, 8mm, 10mm, 12mm, 15mm, 18mm |
| Aluminum Skin Thickness | 0.08/0.10/0.15/0.20/0.21/0.25/0.30/0.35/0.40/0.45/0.50mm, as per request |
| Width | 2440mm, 3200mm,4000mm, 5000mm, 6000mm, as per request |
| Standard Size | 1220*2440mm |
| Inner Core | Nontoxic PE core, Half unbreakable, Unbreakable, Virgin LDPE, FR Core |
| Top Coating Type | PE, PVDF, FEVE, NANO, Anti-scratch, Fireproof |
| Back Coating Type | Mill finish , Color coated (PE, Epoxy), as per request |
| Color Range | RAL color (solid, metallic, high gloss), Wooden grain, Marble grain, Embossed(stucco&diamond), Brushed, Mirror, etc |
| Top Coating Thickness | PE ≥18μm, PVDF ≥25μm, as per request |
| Back Coating Thickness | ≥7μm, as per request |
| Paint Company | PPG Valspar Becker KCC Nippon |
Good deal: buying from seller
|
This page is about importers and exporters of Best Sign Lettering/Logo Material Aluminum Composite Panel Search in a category : Construction goods Search in a category : aluminum, best, logo, lettering, material, composite, sign |
Saturday, April 16, 2016
Quantity : 7 - Price : 4 513,00 €
Bubble Football ist nicht nur eine beliebte Mietattraktion für Events, es hat sich zu einer richtigen Fun Sportart entwickelt. - Bubble game Bubble Football 22 Bubble Footbälle in einem Paket - €4,513.00 Bubble Football ist nicht nur eine beliebte Mietattraktion für Events...
Tuesday, December 31, 2013
Quantity : 100 - Price : $60
Features: 1. Thickness 10mm, super slim; 2. Installation Type: Embedded / Suspended 3. Sandblasting bright silver for 10mm thichness series; 4. Imported Korea diffusion plate,transmittance up to 93%; 5. 0.2W 2835 LEDs,high luminous efficacy, Low light degradation. Beam angle≥110,Ra≥80; 6...
Wednesday, March 18, 2015
Quantity : 10000PCS - Price : Negotiable
- Quick Details - - Feature: Triple Blade - Gender: Male - Disposable: Yes - Electric: No - Place of Origin: Vietnam HoChiMinh - Brand Name: MAX /OEM With Logo - Model Number: DS-9101 - Color: White,Black,Blue,Yellow,etc - Head: Non-removable - Regular Packing...